21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa​

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data jego obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Nawiązuje również do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.​Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z trisomią do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z tą wadą genetyczną. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy tym osobom oraz ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.​

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Dlatego zachęcamy, by 21 marca był kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Załóżmy w tym dniu kolorowe skarpetki! Mogą być w paski, kropki, kwiatki i co tylko komu przyjdzie do głowy. Koniecznie nie do pary!

SKW Jest Moc!

Scroll to Top
Skip to content