Godlo Polski
Strona główna   E-dziennik   Plan lekcji   ZASTĘPSTWA   Nabór 2017   Plan praktyk   Organizacja roku szkolnego   Hymn szkoły 23/11/2017
Kontakt ze szkołą
Stowarzyszenie ZSM nr 1
Kontakt z pedagogiem
Technikum Mechaniczne nr 1
Dyrekcja szkoły
Rada Rodziców
Doradca zawodowy
Oferty pracy dla absolwentów
Informacje dla seniorów

Podręczniki szkolne
Dokumenty szkoły
Publikacje nauczycieli
Dokumenty do pobrania
Ewaluacja zewnętrzna
Dyżury nauczycieli
Konsultacje przedmiotowe
PZO

COMENIUS 2
COMENIUS
Projekty UE (EFS)
Erasmus+ 2016
eTwinning
Osiągnięcia uczniów

Egzamin maturalny info
Egzamin zawodowy info

CAD/CAM
Samorząd szkolny
Koła zainteresowań
Gazetka szkolna
Centrum e-szkoleń
Galerie zdjęć
Biblioteka szkoły
Kalendarz imprez
Konkursy
Jubileusz 105-lecie ZSM nr 1

Orkiestra szkolna
Porozumienie Szkół Lotniczych
Porozumienie z UTP
Serwis komputerowy
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Bydgoszczy

Biuletyn Informacji Publicznej

Jak mówić o Prymasie Tysiąclecia

Jak mówić o Prymasie Tysiąclecia wśród osób, które go nie znały?

 „Jak mówić o tym człowieku wśród osób, które go nie znały, by coś w nich pozostało?” - pytał Paweł Zuchniewicz, mając na myśli Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz spotkał się 10 listopada z młodzieżą bydgoskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w ramach XXXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Godzina lekcyjna stała się okazją do odkrycia wielkiej postaci polskiego Kościoła, która dla młodego pokolenia kojarzy się przede wszystkim z historią. - Mogłam doświadczyć czasów, w których żył Prymas Tysiąclecia. Był to człowiek, który głosił po prostu miłość - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy Ewa Ankiewicz-Jasińska.

_MJA9063.JPG

Spotkanie zostało zatytułowane tak jak książka Pawła Zuchniewicza - „Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim”. - Jak mówić o tym człowieku wśród osób, które go nie znały, by coś w nich pozostało? W pierwszej chwili wydaje się, że jest to postać zupełnie historyczna, czyli mało aktualna na dzisiejsze czasy. Jednak kiedy się spojrzy na nią głębiej, odkryje się wielkie bogactwo - powiedział.

_MJA9055.JPG

W chwili śmierci prymasa - 28 maja 1981 roku - Paweł Zuchniewicz miał 20 lat. Uczestniczył w pogrzebie kard. Stefana Wyszyńskiego. Widział tysiące ludzi, którzy - jak zrozumiał - nie przyszli przypadkowo. - Ludzi, którzy mówili o nim „wielki człowiek”. Pamiętam również rozmowę z pewnym ateistą, który miał kontakt z prymasem. Mówił: „ja nie wierzę w Boga, ale widzę, że to był wielki człowiek”. I to mnie zaczęło wtedy interesować - dodał.

 

Dziennikarz zwrócił uwagę na posłuszeństwo prymasa, które wydało konkretne owoce. - Kardynał Wyszyński potrafił sam sobie narzucić pewne wymagania, które zabezpieczały go przed bardzo szkodliwymi wpływami z zewnątrz. Każdy wie, że przebywał w niewoli. I kiedy znalazł się w więzieniu - pomimo trudnych warunków - umiał zachować wewnętrzną wolność, godność i wielką klasę. On się nie bał. Dzisiaj teoretycznie wszyscy jesteśmy wolni. Jednak wielu z nas popada w różne zniewolenia, zwłaszcza natury duchowej. Dzieje się tak, jeśli człowiek nie pozna siebie do końca - stwierdził.

azs1.JPG

 

Na zakończenie dziennikarz oraz autor bestsellerowych książek także o św. Janie Pawle II zauważył, że tego typu spotkania z młodzieżą nie są tylko po to, aby coś wygłosić. Bardziej po to, by coś pozostawić. - Poznaliśmy bliżej kogoś, kto uczynił wiele nie tylko dla Polski i Kościoła, ale dla każdego człowieka - zakończyli uczniowie Jakub Buda i Kacper Czekalski. 

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

http://diecezja.bydgoszcz.pl/2017/11/10/jak-mowic-o-prymasie-tysiaclecia-wsrod-osob-ktore-go-nie-znaly/


PRÓBNE EGZAMINY MATURALNE XI 2017

EGZAMINY ZAWODOWE

PRÓBNE EGZAMINY ZAWODOWE

Projekt
Akcja-kwalifikacja

KURSY
KWALIFIKACYJNE

SPInKA

Umowa partnerska iQor

Klasa patronacka PTI

Kółko
fotograficzne

166 Bydgoska Drużyna Harcerska Brda

EFS
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.